První digitální měna spatřila světlo světa roku 2009. Od té doby již uplynulo několik let a tato kryptoměna získala několik dalších následovatelů, kteří se snaží vyvarovat nedostatků té první. Počet bitcoinů, tak se totiž tato první kryptoměna jmenuje, které by měly být víceméně všechny kolem roku 2030 poslány do oběhu, převyšuje kusově počet 20 milionů.
Je čím dál obtížnější je vytěžit, nicméně pokud chcete nějaký vlastnit, měli byste si pospíšit, neboť po jejich konečném vytěžení, už by žádné další do oběhu jít neměly. Vzhledem k tomu, že se jedná o digitální měnu, je přirozené, že nebudete v ruce držet reálnou minci, nýbrž je budete mít uložené buď ve svém osobním počítači v elektronické peněžence, nebo je můžete uchovávat u nějaké osoby či firmy, která tuto službu poskytuje.
Jak si nějaké opatřit?
Začněme dobrou zprávou. Nejsnazší cestou je jejich nákup. Nemusíte si jej ani pro začátek kupovat celý, je totiž možné koupit si jen jeho část. K tomu slouží stránky (většinou v angličtině), na kterých si založíte účet a poté se může pustit již do nákupu některé z kryptoměn. Mnohem zajímavější a možná také dobrodružnější cesta, jak získat bitcoiny, se stává ze samotné těžby této virtuální měny. Obáváte se, že to bude pro váš příliš náročné? Pokud si pořídíte moderní a výkonné zařízení, které je k tomu určené, jako například asic miner, nečekává vás až tak obtížný úkol.
Pod slovem těžba si nesmíte představit skutečnou těžbu nějaké horniny, nýbrž spíš sezení u výkonného počítače, na němž budete potvrzovat finanční transakce. Správu digitální měny nemá totiž na starost nějaká klasická banka, nýbrž sami uživatelé. Díky tomu se jedná opravdu o výjimečnou věc, do které se vyplatí investovat čas i peníze. Jak již bylo řečeno, k těžbě potřebujete specializované zařízení, které vás sice bude něco stát, ale zase platí, že čím lepší si pořídíte, tím snazší pro vás bude bitcoiny získat.