Migrační krize je asi nejžhavější téma v oblasti politiky posledních let. Názory na tuto problematiku se různí a ruku v ruce s tím se různí i názory na postup, který uplatňuje EU. Nelze si nevšimnout, že nedůvěřivost vůči EU mezi Čechy v posledních letech výrazně roste a na vině jsou jak pochybnosti ohledně ekonomického přínosu členství v EU pro naši zemi , tak právě ohledně migrační politiky Unie. Jsou tyto pochybnosti oprávněné? Na tuto otázku si jistě odpoví každý sám; pojďme si teď připomenout hlavní body evropského řešení migrační krize v kostce.
Evropská Unie si dala za cíl řešit jak příčiny, tak následky krize a její působení tak sahá od oblastí mimo EU přes oblast hranic EU až po samotné členské státy. Chce řešit hlavní příčiny nelegální migrace přímo v zemích původu uprchlíků, ale také chce odtud uprchlíky přemisťovat do EU. Důležitým bodem je také snaha o boj s převaděčstvím a nabízení legálních, bezpečných způsobů migrace.
Na hranicích chce pak uplatnit opatření pro záchranu lidí připlouvajících po moři v přeplněných člunech, současně s posílením správy vnějších hranic za využití služeb pohraniční a pobřežní stráže a provedením azylového řízení, které zahrnuje identifikaci a registraci všech nově příchozích a následné navracení osob, které na azyl nemají nárok, zpětné přebírání nebo další přemísťování azylantů. Uvnitř EU má evropská migrační politika za cíl zjednodušit a sjednotit azylový systém, podle potřeby dále přesídlovat uprchlíky a poskytovat jim humanitární pomoc i právě v rámci EU.