Dřevěné ploty jsou obvykle ozdobou každé zahrady. Platí to ovšem za předpokladu, že také věnujete určitý čas jejich čištění a údržbě.
Jak dřevěný plot udržovat
Jako u všech typů oplocení, je vhodné tu a tam dřevěný plot podrobit očistě od nánosů prachu a dalších nečistot. Dá se to provést více způsoby, např. tlakovým čističem, suchým nebo namočeným kartáčem či smetákem, anebo suchým nebo mokrým hadrem. Pokud je dřevěný povrch důkladně ošetřen proti vlhkosti, nebude občasné čištění způsobovat žádné problémy.
Barevný nátěr – zahradní dřevěné ploty mohou mít podobu, jakou mu vtiskne jejich tvůrce, a stejně tak vy, když se rozhodnete změnit jejich vizáž pomocí barevného nátěru. Pro venkovní prostředí můžete využít barev syntetických i vodou ředitelných. Toto řešení zvažte s ohledem na to, že dřevo pak nenávratně ztratí svou původní kresbu. Barevné nátěry se pak musí po několika letech obnovit a někdy to vyžaduje důkladné broušení nebo opalování povrchu opalovací pistolí.
Bezbarvý lak – tímto způsobem se ošetřoval dřevěný povrch dříve, bylo to obvyklé hlavně za socialismu, kdy neexistovalo moc možností ošetřování dřeva. Výhodou bezbarvého laku je hlavně jeho transparentnost. Zachová původní strukturu dřeva a zároveň dá lépe vyniknout letokruhům. Nevýhodou je nesnadná údržba, lak se rád odlupuje a před každým opravným nátěrem se musí ten starý obrousit.
Lazurovací nátěry – v současné době nejvíce doporučovaný způsob. Lazury jsou obvykle vodou ředitelné a dobře se nanáší. Do materiálu se dobře vsakují a tím jej důkladně chrání před vlhkostí, vodou a tvorbou hniloby a plísně. Lazura se musí rovněž po několika letech obnovit, ale stačí plot pouze očistit od nečistot a prachu. Lazura se nemusí škrábat, opalovat ani brousit a stačí provést jen finální jeden nebo dva nátěry. Četnost opravných nátěrů lazurou záleží hlavně na povětrnostních podmínkách, nejvíce trpí zejména na severozápadní straně pozemku a v terénu, kde se delší dobu drží sníh.